Formula:coniugatio-1-intr

Radix praesens {{{2}}}-
Praesens indicativum
act. sing. plur.
I. [[{{{1}}}o|{{{2}}}ō]] [[{{{1}}}amus|{{{2}}}āmus]]
II. [[{{{1}}}as|{{{2}}}ās]] [[{{{1}}}atis|{{{2}}}ātis]]
III. [[{{{1}}}at|{{{2}}}at]] [[{{{1}}}ant|{{{2}}}ant]]
pass. [[{{{1}}}atur|{{{2}}}ātur]]
Imperativus
act. [[{{{1}}}a|{{{2}}}ā]] [[{{{1}}}ate|{{{2}}}āte]]
Imperativus futurus
II. [[{{{1}}}ato|{{{2}}}ātō]] [[{{{1}}}atote|{{{2}}}ātōte]]
III. [[{{{1}}}ato|{{{2}}}ātō]] [[{{{1}}}anto|{{{2}}}antō]]
Praesens subiunctivum
act. sing. plur.
I. [[{{{1}}}em|{{{2}}}em]] [[{{{1}}}emus|{{{2}}}ēmus]]
II. [[{{{1}}}es|{{{2}}}ēs]] [[{{{1}}}etis|{{{2}}}ētis]]
III. [[{{{1}}}et|{{{2}}}et]] [[{{{1}}}ent|{{{2}}}ent]]
pass. [[{{{1}}}etur|{{{2}}}ētur]]
Imperfectum indicativum
act. sing. plur.
I. [[{{{1}}}abam|{{{2}}}ābam]] [[{{{1}}}abamus|{{{2}}}ābāmus]]
II. [[{{{1}}}abas|{{{2}}}ābās]] [[{{{1}}}abatis|{{{2}}}ābātis]]
III. [[{{{1}}}abat|{{{2}}}ābat]] [[{{{1}}}abant|{{{2}}}ābant]]
pass. [[{{{1}}}abatur|{{{2}}}ābātur]]
Imperfectum subiunctivum
act. sing. plur.
I. [[{{{1}}}arem|{{{2}}}ārem]] [[{{{1}}}aremus|{{{2}}}ārēmus]]
II. [[{{{1}}}ares|{{{2}}}ārēs]] [[{{{1}}}aretis|{{{2}}}ārētis]]
III. [[{{{1}}}aret|{{{2}}}āret]] [[{{{1}}}arent|{{{2}}}ārent]]
pass. [[{{{1}}}aretur|{{{2}}}ārētur]]
Futurum indicativum
act. sing. plur.
I. [[{{{1}}}abo|{{{2}}}ābō]] [[{{{1}}}abimus|{{{2}}}ābimus]]
II. [[{{{1}}}abis|{{{2}}}ābis]] [[{{{1}}}abitis|{{{2}}}ābitis]]
III. [[{{{1}}}abit|{{{2}}}ābit]] [[{{{1}}}abunt|{{{2}}}ābunt]]
pass. [[{{{1}}}abitur|{{{2}}}ābitur]]
Radix perfecta {{{2}}}āv-
Perfectum indicativum
act. sing. plur.
I. [[{{{1}}}avi|{{{2}}}āvī]] [[{{{1}}}avimus|{{{2}}}āvimus]]
II. [[{{{1}}}avisti|{{{2}}}āvistī]] [[{{{1}}}avistis|{{{2}}}āvistis]]
III. [[{{{1}}}avit|{{{2}}}āvit]] [[{{{1}}}averunt|{{{2}}}āvērunt]]
Perfectum subiunctivum
act. sing. plur.
I. [[{{{1}}}averim|{{{2}}}āverim]] [[{{{1}}}averimus|{{{2}}}āverīmus]]
II. [[{{{1}}}averis|{{{2}}}āverīs]] [[{{{1}}}averitis|{{{2}}}āverītis]]
III. [[{{{1}}}averit|{{{2}}}āverit]] [[{{{1}}}averint|{{{2}}}āverint]]
Plusquam perfectum indicativum
act. sing. plur.
I. [[{{{1}}}averam|{{{2}}}āveram]] [[{{{1}}}averamus|{{{2}}}āverāmus]]
II. [[{{{1}}}averas|{{{2}}}āverās]] [[{{{1}}}averatis|{{{2}}}āverātis]]
III. [[{{{1}}}averat|{{{2}}}āverat]] [[{{{1}}}averant|{{{2}}}āverant]]
Plusquam perfectum subiunctivum
act. sing. plur.
I. [[{{{1}}}avissem|{{{2}}}āvissem]] [[{{{1}}}avissemus|{{{2}}}āvissēmus]]
II. [[{{{1}}}avisses|{{{2}}}āvissēs]] [[{{{1}}}avissetis|{{{2}}}āvissētis]]
III. [[{{{1}}}avisset|{{{2}}}āvisset]] [[{{{1}}}avissent|{{{2}}}āvissent]]
Futurum perfectum
act. sing. plur.
I. [[{{{1}}}avero|{{{2}}}āverō]] [[{{{1}}}averimus|{{{2}}}āverimus]]
II. [[{{{1}}}averis|{{{2}}}āveris]] [[{{{1}}}averitis|{{{2}}}āveritis]]
III. [[{{{1}}}averit|{{{2}}}āverit]] [[{{{1}}}averint|{{{2}}}āverint]]
Infinitivi
act. pass.
praes. [[{{{1}}}are|{{{2}}}āre]] [[{{{1}}}ari|{{{2}}}ārī]]
perf. [[{{{1}}}avisse|{{{2}}}āvisse]]
Participia
praes. [[{{{1}}}ans|{{{2}}}āns]], -antis
perf. [[{{{1}}}atus|{{{2}}}ātus]], -a, -um
fut. [[{{{1}}}aturus|{{{2}}}ātūrus]], -a, -um
Gerundia et supina
subst. [[{{{1}}}andum|{{{2}}}andum]], -ī
adiect. [[{{{1}}}andus|{{{2}}}andus]], -a, -um
supina [[{{{1}}}atum|{{{2}}}ātum]], [[{{{1}}}atu|{{{2}}}ātū]]