Formula:declinatio-3i-adj-3

sg. m f n pl. m f n
nom. [[{{{1}}}|{{{2}}}]] [[{{{3}}}is|{{{4}}}is]] [[{{{3}}}e|{{{4}}}e]] nom. [[{{{3}}}es|{{{4}}}ēs]] [[{{{3}}}es|{{{4}}}ēs]] [[{{{3}}}ia|{{{4}}}ia]]
voc. [[{{{1}}}|{{{2}}}]] [[{{{3}}}is|{{{4}}}is]] [[{{{3}}}e|{{{4}}}e]] voc. [[{{{3}}}es|{{{4}}}ēs]] [[{{{3}}}es|{{{4}}}ēs]] [[{{{3}}}ia|{{{4}}}ia]]
acc. [[{{{3}}}em|{{{4}}}em]] [[{{{3}}}em|{{{4}}}em]] [[{{{3}}}e|{{{4}}}e]] acc. [[{{{3}}}es|{{{4}}}ēs]] [[{{{3}}}es|{{{4}}}ēs]] [[{{{3}}}ia|{{{4}}}ia]]
gen. [[{{{3}}}is|{{{4}}}is]] [[{{{3}}}is|{{{4}}}is]] [[{{{3}}}is|{{{4}}}is]] gen. [[{{{3}}}ium|{{{4}}}ium]] [[{{{3}}}ium|{{{4}}}ium]] [[{{{3}}}ium|{{{4}}}ium]]
dat. [[{{{3}}}i|{{{4}}}ī]] [[{{{3}}}i|{{{4}}}ī]] [[{{{3}}}i|{{{4}}}ī]] dat. [[{{{3}}}ibus|{{{4}}}ibus]] [[{{{3}}}ibus|{{{4}}}ibus]] [[{{{3}}}ibus|{{{4}}}ibus]]
abl.
(adj.)
[[{{{3}}}i|{{{4}}}ī]] [[{{{3}}}i|{{{4}}}ī]] [[{{{3}}}i|{{{4}}}ī]] abl.
(adj.)
[[{{{3}}}ibus|{{{4}}}ibus]] [[{{{3}}}ibus|{{{4}}}ibus]] [[{{{3}}}ibus|{{{4}}}ibus]]
abl.
(subst.)
[[{{{3}}}e|{{{4}}}e]] [[{{{3}}}e|{{{4}}}e]] [[{{{3}}}e|{{{4}}}e]] abl.
(subst.)
[[{{{3}}}ibus|{{{4}}}ibus]] [[{{{3}}}ibus|{{{4}}}ibus]] [[{{{3}}}ibus|{{{4}}}ibus]]