Formula:grc-coniugatio-IV-mono

Radix aorista II. {{{2}}}-
Aoristum indicativum
act. sg. du. pl. med. sg. du. pl.
I. [[ἔ{{{1}}}ον|ἔ{{{2}}}ον]] [[ἐ{{{3}}}ομεν|ἐ{{{4}}}ομεν]] I. [[ἐ{{{1}}}όμην|ἐ{{{2}}}όμην]] [[ἐ{{{1}}}όμεθα|ἐ{{{2}}}όμεθα]]
II. [[ἔ{{{1}}}ες|ἔ{{{2}}}ες]] [[ἐ{{{3}}}ετον|ἐ{{{4}}}ετον]] [[ἐ{{{3}}}ετε|ἐ{{{4}}}ετε]] II. [[ἐ{{{3}}}ου|ἐ{{{4}}}ου]] [[ἐ{{{3}}}εσθον|ἐ{{{4}}}εσθον]] [[ἐ{{{3}}}εσθε|ἐ{{{4}}}εσθε]]
III. [[ἔ{{{1}}}ε|ἔ{{{2}}}ε]] [[ἐ{{{1}}}έτην|ἐ{{{2}}}έτην]] [[ἔ{{{1}}}ον|ἔ{{{2}}}ον]] III. [[ἐ{{{3}}}ετο|ἐ{{{4}}}ετο]] [[ἐ{{{1}}}έσθην|ἐ{{{2}}}έσθην]] [[ἐ{{{3}}}οντο|ἐ{{{4}}}οντο]]
Aoristum subiunctivum
act. sg. du. pl. med. sg. du. pl.
I. [[{{{3}}}ω|{{{4}}}ω]] [[{{{3}}}ωμεν|{{{4}}}ωμεν]] I. [[{{{3}}}ωμαι|{{{4}}}ωμαι]] [[{{{1}}}ώμεθα|{{{2}}}ώμεθα]]
II. [[{{{3}}}ῃς|{{{4}}}ῃς]] [[{{{3}}}ητον|{{{4}}}ητον]] [[{{{3}}}ητε|{{{4}}}ητε]] II. [[{{{3}}}ῃ|{{{4}}}ῃ]] [[{{{3}}}ησθον|{{{4}}}ησθον]] [[{{{3}}}ησθε|{{{4}}}ησθε]]
III. [[{{{3}}}ῃ|{{{4}}}ῃ]] [[{{{3}}}ητον|{{{4}}}ητον]] [[{{{3}}}ωσι|{{{4}}}ωσι]] III. [[{{{3}}}ηται|{{{4}}}ηται]] [[{{{3}}}ησθον|{{{4}}}ησθον]] [[{{{3}}}ωνται|{{{4}}}ωνται]]
Aoristum optativum
act. sg. du. pl. med. sg. du. pl.
I. [[{{{3}}}οιμι|{{{4}}}οιμι]] [[{{{3}}}οιμεν|{{{4}}}οιμεν]] I. [[{{{1}}}οίμην|{{{2}}}οίμην]] [[{{{1}}}οίμεθα|{{{2}}}οίμεθα]]
II. [[{{{3}}}οις|{{{4}}}οις]] [[{{{3}}}οιτον|{{{4}}}οιτον]] [[{{{3}}}οιτε|{{{4}}}οιτε]] II. [[{{{3}}}οιο|{{{4}}}οιο]] [[{{{3}}}οισθον|{{{4}}}οισθον]] [[{{{3}}}οισθε|{{{4}}}οισθε]]
III. [[{{{3}}}οι|{{{4}}}οι]] [[{{{1}}}οίτην|{{{2}}}οίτην]] [[{{{3}}}οιεν|{{{4}}}οιεν]] III. [[{{{3}}}οιτο|{{{4}}}οιτο]] [[{{{1}}}οίσθην|{{{2}}}οίσθην]] [[{{{3}}}οιντο|{{{4}}}οιντο]]
Aoristum imperativum
act. sg. du. pl. med. sg. du. pl.
II. [[{{{5}}}ε|{{{6}}}ε]] [[{{{3}}}ετον|{{{4}}}ετον]] [[{{{3}}}ετε|{{{4}}}ετε]] II. [[{{{1}}}οῦ|{{{2}}}οῦ]] [[{{{3}}}εσθον|{{{4}}}εσθον]] [[{{{3}}}εσθε|{{{4}}}εσθε]]
III. [[{{{1}}}έτω|{{{2}}}έτω]] [[{{{1}}}έτων|{{{2}}}έτων]] [[{{{1}}}όντων|{{{2}}}όντων]] III. [[{{{1}}}έσθω|{{{2}}}έσθω]] [[{{{1}}}έσθων|{{{2}}}έσθων]] [[{{{1}}}έσθων|{{{2}}}έσθων]]
Aoristum infinitivum
act. med.
[[{{{1}}}εῖν|{{{2}}}εῖν]] [[{{{1}}}έσθαι|{{{2}}}έσθαι]]
Participia aorista
act. med.
m
f
n

[[{{{1}}}ών|{{{2}}}ών]]
[[{{{1}}}οῦσα|{{{2}}}οῦσα]]
[[{{{1}}}όν|{{{2}}}όν]]

[[{{{1}}}όμενος|{{{2}}}όμενος]]
[[{{{1}}}ομένη|{{{2}}}ομένη]]
[[{{{1}}}όμενον|{{{2}}}όμενον]]